(Spodaj najdeš recepte za vse tri torte iz naslova.)
Kot nekateri veste, sem za Twestival, ki smo ga imeli 25. 3., spekla tworto oz. tvorto. Na festivalu dobrodelne narave smo tviteraši, čivkači, ščebetalci, tweeps, tweeple in kar je še izrazov zbirali denar za “svetovne izobraževalne programe Concerna Worldwide”. Za tiste, ki ne veste, kaj je twitter: to je ena taka fina mreža ljudi, ki dnevno obmetavamo en drugega z modrostmi lastnega ali tujega zelnika, nekatere take misli v drugih vzbudijo željo po deljenju lastnega pogleda na stvar, in tako klepetamo o tem in onem. Naši pogovori tematsko niso nič drugačni od vsakodnevnih pogovor iz oči v oči, na twitterju se smeji, vzdihuje, priduša, navdušuje, ogorčeno jezi, cepeta, razlaga, podpira, navaja, zbada … in pazi, da so vsi ti smehi, vzdihi, pridušanja, navdušenja, ogorčenja, cepetanja, razlage, podpore, navedbe, zbadanja … zapakirana v 140 znakov, kolikor jih dovoljuje en tvit. Sicer pa več o čudovitosti, ki je twitter, tu, tu in tu (od naslova Twitter and Me dalje).
Tvorta je torej nastala za letošnji globalni twestival, ki je zbiral sredstva za izobraževanje. Natančneje, za ljubljanski twestival. Zaščitni znak twitterja je moder ptiček. Logo tokratnega ljubljanskega twestivala je bil ljubljanski grad z oranžnimi tvicami globalnega twestivala.
To so bile osnove, ki so botrovale ideji torte v obliki knjige kot simbola znanja/izobraževanja, na hrbtišču knjige pa je logo ljubljanskega twestivala torej nas, slovenskih čivkačev, z oranžno ptico letošnjega globalnega twestivala. Na sliki na platnici sedi modri zaščitni znak twitterja, ki je pod svoje okrilje vzel Concern Worldwide, zato je ta predstavljen v obliki jajčka.
Torta v celoti je bila prekrita s fondantom, za katerega sem recept napisala tu, naredila sem ga dvojno dozo in porabila skoraj vsega. Fondant pa sem obarvala s čudovitimi barvami v prahu, ki sem jih za normalno ceno kupila v trgovini BonBon & Chocolate v podhodu Ajdovščina. Več o tej prijazni trgovinici sem napisala v Dodatku o barvah, odstavku, ki sem ga naknadno napisala ob koncu recepta za fondant.
Ptiček in jajce sta bila iz torte plazma, to je mase iz piškotov in čokolade, ki sem jo že omenila v eni od prvih objav (glej zadnje tri slike). V knjigi pa sem združila dva recepta, in sicer za madžarsko torto doboš in za francosko torto opera. Hotela sem narediti kar najbolj nasitno torto, ker sem vedela, da se bo delila med veliko ljudi in da bodo kosi zato morali biti manjši. Ker sem plasti obeh tort sestavljala izmenično, sem ven dobila čisto tretji okus, ki ni bil ne doboš ne opera, ampak nekaj čisto svojskega, tvortastega :). Spodaj te čakajo recepti za vse tri torte. Samega oblikovanja ptička in prekrivanja ptička, jajc in knjige s fondantom nisem poslikala, ker se mi je že mudilo na twestival in sta bili zadnji uri (tik tik 15 minut tik tak pol ure tik tak tik tak tik aaaaaa, #%$”&$@#) oblikovanja torte precej stresni, ozračje pa polno kletvic. In ker sta tako doboš kot opera nadodlični torti, ti predlagam, da ju za prvič ne mešaš, ampak da poskusiš vsako posebej, ker te bosta očarali. Plazma je za moj okus “preotročja”, zato sem vedno prijetno presenečena, ko so ljudje navdušeni nad njo. Vsekakor je odlična za oblikovanje druge vrste. O kiparskem klesanju tort (kot tudi o polaganju fondanta) smo govorili v objavi O 3D tortah in fondantu, plazma torta pa nekoliko spominja na grobo kiparjenje iz gline. 🙂
čas priprave: khm, vsega skupaj 10 ur (+ 2 uri šopinga :mrgreen:)
zadošča za: kdo ve, koliko kosov smo zrezali? 30, 50?
zahtevnost: vsaka stvar posebej ni tako komplicirana, zakomplicira se, ko je treba narediti vse naenkrat 😀
Torta plazma (po prijateljičinem receptu, gaziran pomarančni sok namesto svežega pa po nasvetu s tega bloga)
sestavine:
- 300 g piškotov plazma
- 125 g masla
- 125 g sladkorja v prahu
- 100 g mletih orehov
- 50 g naribane čokolade
- 2 dl fante ali katerega drugega gaziranega pomarančnega soka
- 1 rumenjak
(Kot vedno velja: klikni na sliko za opis in večjo različico.)
postopek:
- Piškote zmelji v multipraktiku. Dodaj vse ostale sestavine, razen rumenjaka in pomarančnega soka, in jih dobro premešaj.
- Suhe sestavine prestavi v posodo, tam jim dodaj rumenjak in sok, in vse skupaj z roko dobro pregneti, da dobiš enakomerno prepojeno zmes. (Tekočine ne dodajaj v multipraktiku, ker se ti bo vse skupaj spremenilo v pocasto zmes. Če že narediš to napako, pa dodaj toliko piškotov kar v multipraktik, da se situacija izravna. Kako že: been there, done that, got the t-shirt. :))
Torta doboš (po temle receptu)
sestavine:
za testo;
- 6 beljakov
- 6 rumenjakov
- 165 g sladkorja v prahu
- 5 ml vanilijevega ekstrakta (ali toliko vodke + četrt stroka vanilije)
- 115 g moke
- ščep soli
za lešnikovo praline kremo:
- 250 g sladkorja
- 250 g lešnikov (prepraženih in olupljenih)
- 50 ml vode
za masleno kremo:
- 4 jajca
- 200 g sladkorja
- 250 g masla (pri sobni temperaturi)
- 165 g lešnikove praline kreme (ali 55 g stopljene 70 % čokolade, 55 g lešnikove praline kreme, 2 čajni žlički v malo vroče vode stopljene instant kave, če si zaželiš treh okusov v torti: v tem primeru masleno kremo iz jajc, masla in sladkorja razdeli na 3 dele in v vsakega posebej vmešaj čokolado oz. kavo oz. lešnikovo kremo)
za karamelni preliv:
- 200 g sladkorja
- 100 ml vode
postopek:
(Kot vedno velja: klikni na sliko za opis in večjo različico.)
za lešnikovo praline kremo:
- Pečico ogrej na 180 stopinj C.
- Lešnike razporedi na pekač in jih praži 8 do 10 minut.
- Ohladi jih, nato ji drgni med prsti, da zribaš z njih kolikor se le da pečene kožice.
- Vodo in sladkor na srednji vročini brez mešanja segrevaj, dokler se sladkor ne stopi.
- Dodaj prepražene lešnike in pomešaj, da so vsi lešniki prekriti.
- Kuhaj, dokler sirup ne dobi rahle karamelne barve (pazljivo: dlje kuhaš, manj sladka in bolj grenka bo karamela … jaz imam raje močnejši okus, zato jo kuham kar dolgo, je pa treba paziti, ker karamela zelo hitro prestopi mejo med ravno prav in zažgano. Če si lešnike slučajno mešal predolgo in se je sladkorni sirup spet kristaliziral, nič hudega, zdaj moraš samo stalno mešati, dokler se sladkor spet ne stopi nazaj.)
- Karamelno-lešnikovo mešanico zlij na s peki papirjem obložen pladenj in pusti, da se popolnoma ohladi (pb. 1 uro traja).
- Praline zlomi na koščke in v multipraktiku miksaj, dokler ne dobiš enakomerne in gladke kreme.
(Kot vedno velja: klikni na sliko za opis in večjo različico.)
za testo:
- Pečico ogrej na 180 stopinj C (oz. jo pusti na 180 stopinj še od lešnikove praline kreme).
- S peki papirjem obloži 3 nizke pravokotne pekače.
- Rumenjake in dve tretjini (80 g) sladkorja z vanilijo miksaj pb. 3 minute, dokler mešanica ne postane bledo rumena in gosta.
- Iz beljakov stepi sneg in mu med stepanjem dodajaj preostali sladkor, dokler ne dobiš trdega, svetlečega snega.
- S tehniko zgibanja združi rumenjakovo in beljakovo kremo. (Najprej žrtvuj malo beljakove kreme, da z njo razrahljaš rumenjakovo, nato pa rumenjakovo predeni na beljakovo in jo s plastično lopatko med obračanjem posode nežno upogibaj od spodaj navzgor.)
- Polovico moke s soljo presej na jajčno mešanico, spet uporabi tehniko zgibanja, da moko vkorporiraš, nato presej še preostalo moko in ponovi postopek.
- Testo zadošča za 2 plitva pravokotna pekača in pol. Pekač obloži s peki papirjem, nanj enakomerno namaži 2/5 testa, ki naj se na srednji višini peče 5-6 minut, toliko, da robovi torte rahlo porjavijo in da pod nežnim pritiskom testo skoči nazaj na svoje mesto (je rahlo elastično). Nato pekač ohladi pod mrlo vodo (ali pa med pečenjem s peki papirjem obloži drug mrzel pekač in po njem enakomerno razmaži 2/5 testa), ga še enkrat obloži s peki papirjem, spet enakomerno razmaži po njem 2/5 testa, peci 5-6 minut, nazadnje pa na ohlajen in s peki papirjem obložen pekač namaži še zadnjo 1/5 testa in, kot prej, peci 5-6 minut. Seveda bi lahko namazal tri pekače in vse dal peči hkrati, ampak navadno se pečice na različnih višinah različno obnašajo, poleg tega pa torto spečeš najhitreje tako, da razmazano testo ne čaka, ampak se peče, medtem ko pripravljaš drug pekač.
- Oblate ohladi, preden jih uporabiš. Takrat dva velika oblata razreži na pol, tako da dobiš 5 enako velikih oblatov.
(Kot vedno velja: klikni na sliko za opis in večjo različico.)
za masleno kremo:
- Pripravi vodno kopel (v posodi, nad katero lahko postaviš drugo, ne da bi ta padla v prvo, zavri toliko vode, da se je druga posoda, ki jo postaviš na prvo, ne bo dotikala).
- Jajca s sladkorjem 5-6 minut miksaj, dokler ne postanejo bledorumene barve in se ne zgostijo.
- Jajčno mešanico med stalnim mešanjem nad paro kuhaj 6-7 minut (do temperature 70 stopinj C).
- Gosto in lepljivo mešanico prestavi v drugo posodo, kjer naj se ohladi na sobno temperaturo.
- Nato z mikserjem v jajčno mešanico po koščkih vmešaj maslo. Nov košček dodaš šele, ko je prvi že popolnoma zmešan v kremo. Med miksanjem se ti bo mešanica najverjetneje sesirila, to ni nič hudega, kar nadaljuj z dodajanjem masla in miksanjem in kmalu se bo spet vse skupaj združilo in lepo zgostilo v sijočo kremo.
- Nazadnje v masleno kremo zmiksaj lešnikovo pralinejevo kremo. (Če delaš tri okuse, pa osnovno masleno kremo zdaj razdeli na tri enakomerne dele in v vsakega posebej vmešaj čokolado ali lešnikovo kremo ali kavni sirup.)
za karamelni preliv:
- Vodo in sladkor brez mešanja segrevaj do vrenja na srednji vročini.
- Ko zavre, zvišaj vročino in še vedno brez mešanja pusti, da se kuha toliko časa, da dobiš lepo rjavo karamelo. (Pazljivo: ne oddaljuj se od štedilnika, zdaj že veš, tanka je linija med karamelo in zažganelo. :))
- Ko dobiš jantarjevo rumeno karamelo, posodo odstavi z ognja in karamelo nekoliko ohladi.
- Enega od oblatov, ki bo služil za “pokrov” torte, postavi na s peki papirjem obložen pekač in ga prelij z vročo karamelo. Pametno je, da tako prekrit oblat prerežeš zdaj, ko je karamela še mehka, kasneje bo postala trda in je ne boš več mogel razrezati, ne da bi se ti sproti lomila po svoje. Nareži jo tako, kot nameravaš kasneje rezati torto. Pusti, da se vse skupaj ohladi in strdi.
sestavljanje:
- Izmenično sestavljaj plast torte, plast kreme, plast torte, plast kreme. Zadnja plast naj bo tisti s karamelo premazani oblat, ki ga lahko na torto postaviš z nenamazano stranjo naravnost na kremo, lahko pa karamelne oblate postavljaš tudi poševno na torto in vmes za okras postaviš kakšen prepražen lešnik, ki ga nisi spremenil v lešnikovo praline kremo.
(Ker je doboš sicer bila ena od 18-ih tortic, ki sem jih naredila za sestrinih 18 let, ampak mi je 18 različnih tortic vzelo kar precej časa in res nisem imela niti minutke, da bi zvlekla ven fotoaparat in slikala vsaj končne verzije tort, če že ne njihovega nastanka, imam samo zelo slabo telefonsko sliko z vrha (tisti rumeni krog je karamelni pokrov, kaj več se pa že ne vidi), zato je tule še link do googlove zbirke slik.)
Torta opera (minimalno prirejeno po tem receptu)
sestavine:
za testo: (zadostuje za 2,5 velika pravokotna pekača ali za 8 okroglih tortnih pekačev)
- 6 beljakov
- 30 g sladkorja
- 225 g mandljev
- 225 g mletega sladkorja
- 6 jajc
- 70 g moke
- 45 stopljenega in nekoliko ohlajenega masla
za kavni sirup:
- 100 ml vode
- 60 g sladkorja
- 7 g instant kave v prahu
za kavno masleno kremo:
- 8 g instant kave v prahu
- 15 ml vrele vode (2 žlici)
- 100 g sladkorja
- 30 ml vode
- postrgana semena 1/4 stroka vanilije
- 1 celo jajce
- 3 rumenjaki
- 200 g masla
za kremo iz čokoladnega ganachea:
- 480 g 70 % čokolade
- 250 ml mleka
- 60 ml sladke smetane
- 120 g masla na sobni temperaturi
čokoladna pregrada za spodnji oblat:
- pb. 50 g čokolade
čokoladna glazura za zgornjo plast torte:
- 200 g čokolade
- 50 g masla
- 50 ml sladke smetane
postopek:
(Kot vedno velja: klikni na sliko za opis in večjo različico.)
za testo:
- Pečico ogrej na 220 stopinj C.
- Dva (do tri, včasih zadošča za 2 pekača in pol) pekača obloži s peki papirjem, ki ga premaži s stopljenim maslom.
- Beljake stepi v sneg, dodajaj sladkor in stepaj toliko časa, da sneg postane trd in bleščeč.
- Mandlje, mleti sladkor in cela jajca miksaj 3 minute, toliko, da krema naraste in postane mehka.
- V mandljevo maso vmiksaj moko (mikser naj bo na mali hitrosti).
- S tehniko zgibanja sestavi mandljevo mešanico in sneg.
- V to nato spet s tehniko zgibanja dodaj stopljeno in ohlajeno maslo.
- Testo enakomerno razmaži po dveh (ali dveh in pol) pekačih in peci na 220 stopinjah 5-7 minut, dokler testo rahlo ne porjavi in je elastično na dotik.
- Spečene oblate ohladi na sobno temperaturo.
(Kot vedno velja: klikni na sliko za opis in večjo različico.)
za kavni sirup:
- Vodo, sladkor in kavo zavri, da dobiš kavni sirup. Ohladi ga.
(Kot vedno velja: klikni na sliko za opis in večjo različico.)
za kavno masleno kremo:
- Iz kave in vrele vode naredi močno kavo.
- Sladkor, vodo in vanilijo kuhaj toliko časa, da se sladkor stopi.
- Jajce in rumenjake miksaj toliko časa, da postanejo bledorumeni in penasti.
- Zdaj jajcem med nenehnim miksanjem počasi dolivaj vroč sladkor. Najprej ga vlij res malo in stalno mešaj, tako temperaturo jajčne mešanice počasi spraviš višje, ne da bi se jajca vmes skuhala (to je, nimajo okusa po kuhanih jajcih), nato ga lahko vliješ nekoliko bolj pogumno. Stepaj pb. 8 minut na srednji hitrosti.
- Zdaj jajčni mešanici po koščkih (pb. čajno žličko velikih) dodajaj maslo in nenehno miksaj. Krema se bo vmes sesirila (kot zgoraj pri doboš), nato pa bo spet sijoča. Takrat vmiksaj še kavni ekstrakt.
- Če je krema pretekoča, jo lahko nekoliko ohladiš v hladilniku, pri čemer jo vsakih 10 minut vzameš iz hladilnika in pošteno premešaš.
(Kot vedno velja: klikni na sliko za opis in večjo različico.)
za kremo iz čokoladnega ganachea:
- Čokolado nakoščkaj.
- Smetano in mleko zavri in z mešanico prelij čokolado.
- Počakaj kakšno minuto, da vročina naredi svoje, nato vse skupaj zmešaj, da dobiš enotno kremo.
- Maslo stepi.
- Stepeno maslo po žličkah s kuhalnico vmešavaj v čokoladno kremo. (Tako nadziraš vmešavanje masla v vročo kremo, če bi dal vsega naenkrat, bi se ti maslo spremenilo v lepo lužico, ki se ne bi hotela združiti z ganachem.)
- Ko je vse maslo vmešano in imaš lepo sijočo kremo iz čokoladnega ganachea, kremo postavi za 20 minut v hladilnik.
čokoladna glazura za zgornjo plast torte:
- Čokolado nakoščkaj.
- Mleko in maslo zavri, s tem prelij čokolado, počakaj kakšno minuto, da vročina stori svoje, nato vse skupaj premešaj. (Lahko pa tudi vse skupaj segrevaš, dokler se čokolada ne stopi.)
za sestavljanje:
- Stopi čokolado (nad paro ali kar v mikrovalovki v 30 s intervalih, po vsakem intervalu čokolado zmešaš).
- Oblate prereži na pol, da dobiš 4 (oz. 5, če si spekel 2 pekača in pol) kose. En kos premaži s stopljeno čokolado in počakaj, da se le-ta strdi.
- Oblat z namazano stranjo navzdol postavi na pladenj, ga dobro namoči s kavnim sirupom in nanj namaži najprej 2-3 mm čokoladnega ganachea in nato 2-3 mm kavne kreme. Nato vse prekrij z drugim oblatom, ki ga spet dobro namočiš s kavnim sirupom, in ponavljaj, dokler ti ne zmanjka testa in kreme.
- Torto prekrij s plastično folijo in jo povaljaj z valjarjem, da dobiš zelo ravno površino.
- Čez noč jo ohladi v hladilniku.
- Naslednji dan jo prelij z ohlajeno čokoladno glazuro. Tako prelito torto daj v hladilnik, da se glazura strdi, nato pa obreži stranice torte, da dobiš lep pravokotnik.
(Slika torte opera je izpred dveh let, ko sem jo naredila za Nejčev rojstni dan.)
Pa še sestavljanje (plast doboške z lešnikovo kremo, plast opere z ganachevo in kavno kremo …, premazano z enostavno masleno kremo (maslo, sladkor v prahu in 2 žlici mleka)) in nekaj slik končane tvorte:
(Kot vedno velja: klikni na sliko za opis in večjo različico.)
Pingback: Tweets that mention Tvorta (v njej pa torte opera, doboš in plazma) : Huferka -- Topsy.com
HUDO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vau, izdatna objava!
Občudujoče čestitke za intenziven in pester blog.
@Aljonka hih, in vse se je začelo s tvojo pikapolonico za 1. rd 😀
@Črt najlepša hvala 🙂 (objavo sem pa skoraj toliko časa delala kot samo torto ;))
Uf…
Hihi, Aicha, ja, vem, se človek kar utrudi, ko se skuša prebiti skozi objavo. 😉 Pomisli, kako sem se šele jaz, ko sem jo pisala! 😛
Pingback: Supermama mams in njeno igranje s fondantom : Huferka
Pingback: Fondant (tičino/tičina masa, tudi ticino/ticina masa) – res enostaven recept :) : Huferka
Pingback: Avto kot 3D torta s štukanjem : Huferka
Neverjetno! Imenitno opisani postopki. Morda se kdaj še sama lotim česa podobnega.
Čestitam!
Hvala! 😀 Le, le, zato pa pišem tale blog! 😀
Pingback: Tatjanine hude torte : Huferka
Pozdravljena ! :)))
Najprej naj ti povem, da to ni originalen recept za doboš torto, (če še ne veš, torte ne smeš tako imenovati, če receptura ni po originalu, saj je torta zaščitena!) zato ti priporočam, da v naslednje raje uporabi kakšno (izmisli si) drugo ime, pa zraven dodaš npr. prirejeno po recepturi za doboš torto! :))) pa brez zamere, ampak me moti, če vidim, da ni nekaj narejeno tako kot mora biti (sem se šolala v tej smeri in še vedno se 😀 )
druga stvar, ki bi jo rada dodala pa je: v modri se vidi da imaš veliko pikic (od barve) zato ti v naslednje priporočam, da barvo zmešaš z kapljico ali dvema vode, da barva ne bo puščala takšnih sledi! :DDD
drugače pa delaš lepe reči in ti ob enem želim še veliko prijetnih ustvarjalnih trenutkov! ;)))
LP 😀
Zdravo, Pupika001,
najprej hvala za dobronamernost, tisto z barvo sem se vmes že naučila, tole je bila prva raba prahastih barv za fondant. 🙂 Step by step. 😉
Sicer si pa rekla nekaj, kar ima v sebi del filozofije, ki je meni zelo tuj. Namreč da obstaja “samo en pravilen način delanja nekega recepta”. Taka stvar kot “edini pravi recept za tiramisu/tortilje/kruh/vino/pivo” ne obstaja. Obstaja samo tisto, kar je dobro našim brbončicam. In ker smo si različni, seveda obstajajo različice tiramisujev, tortilj, kruhov, vina (cvičkov, merlotov, ni važno) ipd. Če se pogovarjamo pa o trgovskih znamkah, je pa to druga stvar.
Poleg tega sem šla googlat in nikjer ne najdem informacije, da je ime doboš (oz., če smo natančni, dobos, ker Madžari črko s izgovarjajo kot š) zaščiteno. Na wikipediji (http://en.wikipedia.org/wiki/Dobos_torte) piše, da je Jozsef Dobos svoj izvirni recept razkril leta 1906 in da obstaja danes več kot sto različic (ki se vse imenujejo doboš in ne različica doboš ;)). Našla sem tudi seznam zaščitenih imen evropskih jedi in pijač (http://tinyurl.com/6fd842v), ampak pri tem gre za to, da se pri _prodaji_ nekega izdelka ne sme reči, da je parmezan oz. parmigiano reggiano, če ni iz Italije in celo iz prave regije v Italiji. Še wiki na splošno o zaščitenih imenih (kjer gre v resnici bolj za zaščiten geografski izvor): http://en.wikipedia.org/wiki/Protected_Geographical_Status). Kakorkoli, Madžarska ima vsega skupaj 13 zaščitenih imen (no, tehnično nekatera še nimajo tega statusa ampak so samo zaprosili zanj) in med njimi ni torte doboš. (http://tinyurl.com/6ff8mlo)
Tako da bi te prosila za kak link ali knjižno referenco (če se ti seveda da debatirati), ki bi podprl tvoje mnenje, da torte ne smem imenovati po njenem imenu, ker je ime zaščiteno. 🙂
Pingback: Viteška torta in malinova krema (+ ponarejeni fruchtzwerge) : Huferka
Pingback: V znamenju tort 4
Pingback: Tortasta | Huferka