Ena od luštnih stvari pri tej torti je, da vedno spreobrne netortoljube. Vedno. Že odkar jo delam.
In to je tudi druga torta (prva je bila reformca), ki je sestavljala spodnji del torte za prijateljičin rd. Gre za recept, ki je z mano že nekje od srede srednje šole (no, v zvezku z recepti imam celo točen datum, 22. 9. 1997! ) in ki sem ga takrat poimenovala mens sana (saj veste, zdrav duh v zdravem telesu, in ko človek jé to čokoladno torto, kako naj duh ne bo zdrav! ;)). Recept, to je, količine, sem dobila od prijateljice, ki je naredila to torto, pa je prišla ven vsa zbita. To je bil eden prvih receptov, pri katerih sem uporabila znanje o tem, kako se obnašajo posamezne sestavine za testo, če z njimi ravnaš na različne načine. Zbitost sem tako vzela kot izziv in zapisala svoj postopek delanja čokoladne torte. In ker sem si izmislila postopek, sem bila prepričana, da mi to daje pravico, da torto tudi poimenujem. In sem jo.
Na spodnjih fotografijah je tudi dokazni material iz mojega drugega zvezka z recepti, na desni je recept za torto z datumom v kotu, na levi pa se vidi tudi listek, na katerega sem delala načrt za torto … nekatere stvari sem nato spremenila, opustila sem idejo s čopiči, roka iz marcipana ni delala čevlja, ampak samo sebe … 🙂 Ampak več o sestavljanju rojstnodnevne torte v po-prihodnji objavi.
Mens sana
sestavine:
- 6 rumenjakov
- 200 g sladkorja
- 100 g jedilne čokolade
- 150 g moke
- 1 pecilni prašek
- 6 beljakov
- 150 g zmehčanega masla
postopek:
- Pečico ogrej na 200 stopinj C.
- ALENKA (in kdorkoli drug, ki bo torto sestavljal, kot predlagam spodaj), zdaj je čas, da narediš tartufno kremo. 😉
- Iz beljakov, ki jim počasi dodajaš polovico sladkorja, stepi trd sneg.
- Maslo in drugo polovico sladkorja zmiksaj, da dobiš penasto kremo.
- Čokolado razpusti v vodni kopeli.*
- Stopljeno čokolado dodaj masleni kremi in miksaj.
- Počasi enega za drugim dodajaj rumenjake in miksaj pb. 5 minut, krema bo najprej zbita, potem pa bo narasla, postala svetlejša in rahlejša.
- V rumenjakovo kremo dodaj moko in pecilni prašek in dobro zmiksaj, da ne bo grudic.**
- Četrtino snega vtepi v rumenjakovo kremo.
- Zdaj s tehniko zgibanja (folding) združi obe kremi.
- Testo daj v pomaščen in pomokan pekač (jaz navadno na spodnji del dam peki papir, stranice pa pomokam) in peci pri 200*** stopinjah 50 minut.
Slikovni dokaz, da se ne splača dajati moke v sneg:
Ko se torta ohladi (najbolje jo je pustiti kar čez noč, se naslednji dan lepše reže), jo dvakrat prereži in nadevaj po okusu. In, zelo pomembno, ne pozabi je dobro namočiti! Ko sem pripravljala prijateljičino torto, sem bila že tako utrujena (od jutra v kuhinji, ura pa polnoč), da sem čisto pozabila, da delam kvadratno torto iz dvojne mase, in sem povsem avtomatično naredila običajno okroglo torto. Ko sem nato naslednjega dne gledala, zakaj imam dve okrogli torti (druga okrogla torta je bila mud cake, blatna torta ;), iz katere sem nato naredila čevelj), sem šele ugotovila, da sem se zmotila. Tako spodaj podajam varianto okrogle torte, ki sem jo razdelila med sestrico, ki je bila takrat ravno pooperacijska in je počivala doma, in naju z Nejcem. :). Sestavljanje kvadratne torte v rojstnodnevno tortico iz objave o fondantu sledi v po-prihodnji objavi. 😀
Sestavljanje okrogle torte
sestavine za nadev:
- višnjev kompot, ločen na višnje in sok
- 3 narezane banane
- 2 stepeni sladki smetani
- zmiksana, na sobno temperaturo ohlajena krema za čokoladne tartufe
sestavine za premaz:
- 250 g masla
- 125 g mletega sladkorja
- 200 g nutele
- dve žlici poljubne marmelade (jaz sem imela pri roki figovo)
sestavine za čokoladno glazuro:
- pb. 200 g jedilne čokolade
- pb. 100 g masla
- nekaj sladke smetane (ni nujna sestavina)
za posip/okras:
- kokosova moka (ali lešnikov krokant ali nalistkana čokolada ali kakšno sadje ali kar ti srce poželi :))
postopek:
- Okroglo torto mens sana prereži dvakrat. Če je treba, najprej izravnaj zgornji del torte.
- Prvi oblat položi na pladenj in ga dobro namoči z višnjevim sokom.
- Oblat premaži s stepeno sladko smetano, nanjo položi višnje in bananine rezine.
- Prekrij z drugim oblatom. Tudi tega najprej dobro namoči z višnjevim sokom.
- Drugi oblat premaži s tartufno čokoladno kremo in nanjo položi bananine rezine.
- Prekrij s tretjim, zadnjim oblatom, in ga dobro namoči z višnjevim sokom.
- Vse sestavine za premaz (razen marmelade) dobro zmiksaj. (Lahko tudi najprej zmiksaš maslo in sladkor.)
- S čokoladnim premazom namaži stranice torte.
- Z marmelado premaži vrhnji del torte.
- Sestavine za glazuro zmikrovaloviziraj (pb. minutko in pol) in zmešaj ali na štedilniku stopi v enotno zmes.
- Z glazuro prelij torto. Če se ti da s tem ukvarjati, seveda lahko paziš, da so tudi stranice torte enakomerno prekrite s čokolado.
- Za okras pretresi s kokosovo moko.
- Torto dobro ohladi (vsaj 4 ure naj bo v hladilniku), preden jo postrežeš.
* leta 1997 je bil moj edini vir informacij srednješolski učbenik za kuharje, kjer ni bilo razloženo, kaj vodna kopel sploh je. Predvidevam, da so jim to pokazali pri praktičnem delu kuhanja. Tako sem si jaz dolgo predstavljala, da to pomeni, da čokolado daš v malo vode (0,5 cm naj bi pokrivalo dno), in tako sem tudi zapisala v svojem postopku. Zdaj menda vem, da vode nikoli ne smeš dodajati čokoladi, ker se lahko s čokolado, ko pride v stik z vodo, zgodijo grozodejstva. No, kljub temu, da zdaj vem, da vodna kopel pomeni parno kopel, v zgornji posodi imaš vodo, v spodnji pa vrelo vodo, vam lahko zagotovim, da se tudi tako herezijsko pripravljena topljena čokolada, kot sem jo delala včasih, ni nikoli sesirila. Kaže, da zato, ker sem jo mešala.
** še vedno leta 1997 in tudi leta kasneje sem moko in pecilni prašek zmiksala s snegom, s čimer sem sicer ubila kar precej zračnih mehurčkov, potem pa sem obe kremi združila s kuhalnico. Ko sem delala zvečer pomotoma okroglo torto, sem namesto v rumenjakovo kremo dala moko v sneg. Ker nisem hotela ubiti vseh zračnih mehurčkov, sem potem skušala rešiti, kar se rešiti da, tako da sem moko karseda nežno vmešavala v sneg. Kljub temu so ostale grudice moke, ki se niso hotele združiti s snegom, kar se potem lepo vidi pri prerezu torte. Spekle so se vseeno, čutiti jih ni bilo, ampak prerez pa ni bil ravno lep. Nauk: utrujeni možgani morajo spat. 😉
*** seveda se pečice razlikujejo med sabo, v naši domači je bilo 200 stopinj in 50 minut, v najini v Šiški je to 180 stopinj in 50 minut oz. 200 stopinj in 35 minut.
Zgleda super torta. In super opisan postopek zgibanja. Bomo poskusili definitivno!
Hvala in me veseli! 🙂 Še enkrat polagam na srce, da je treba dobro namočiti vsak oblat testa. 🙂
Pingback: Blatna torta (mud cake) : Huferka
Pingback: O 3D tortah in fondantu : Huferka
Pingback: Torta s tulipani: prekrivanje torte s fondantom in tulipani iz fondanta : Huferka
Pingback: V znamenju tort 1 : Huferka
Pingback: V znamenju tort 5 : Huferka
Pingback: Avto kot 3D torta s štukanjem : Huferka
Draga Maja..
ponovno se nate obračam za nasvet.. ..nekoč, ko sem se lotila pikapolonice sem te že izprašala za napotke (mimogrede, bila je lepa.. pa sem hud perfekcionist;) .. le testo je bilo malo preveč brownie.. beri zbito čokoladasto) ..zdaj pa me muči ta mens sana.. ..na vseh slikicah.. tudi pri Nodiju jo pečeš v kvadratnem pekaču.. ..namreč zanimajo me mere tega pekača.. ..spet sem v akciji.. tokrat medvedek Pooh, ki ga moram speči v večjem pekaču (na voljo imam pekač cc:30 x 33cm) pa sem v dilemah zaradi količin, ker bi jo rada prerezala dvakrat..
..hvala ..in en lep pozdrav iz Kopra
.nataša
Draga Nataša,
upam, da nisem prepozna. 🙂 Ja, v tem kvadratnem pekaču jaz uporabim dvojno maso, velikost pekača je pa: 24,5 cm x 36 cm.
Lep pozdrav v Koper,
Maja
Draga moja, danes sem spekla tole torto – odlična je! In zelo mi je všeč način tvojega pisanja. Tvoj blog sem odkrila slučajno, preko Twitterja. Vse, kar lahko rečem je: Kapo dol! Z veseljem bom brala naprej.
Hvala, Darka! 😀 In me veseli, da ti je torta všeč. 🙂
Evo, akcija 🙂 Do zdaj sem naredila dve in sta bili skrajno njamni. Naj bo tudi v tretje :))
Živjo, a bi šlo morda tudi z belo čokolado namesto z jedilno? Želim namreč biskvit svetle barve. Sem ga pa že delala s temno in je božanski!
Hojla, Anka! Ne vem, kako sem spregledala ta komentar: žal nimam pojma, ker nikoli nisem sprobala z belo čokolado. 🙂 Gotovo bi šlo, ampak bi bilo najbrž treba dati nekoliko manj sladkorja.
Pingback: Olaf, jagodna marmelada iz pečice, jagodni mousse, čokoladni mousse in vanilijevo-limonino tortno testo | Huferka
I’m back! 🙂