Dobila sem vrečo krompirja. No, izbirala sem lahko med vrečo krompirja in gajbico jabolk. Ker imamo jablane doma, krompirja pa ne na vrtu, je bila izbira lahka. Težje je bilo potem izbrati, kaj iz krompirja narediti. Mislim, krompir — če pa to ni ena najbolj vsestranskih prilog: kuhan, pečen, pečen v foliji (in tako sem dobila idejo, da bi ga zavila v alu folijo in pekla v naši peči, tisti na drva, ki nam greje hišo — stavite lahko, da bova z Nejcem to kmalu storila!), pražen, pire, gratinirani kupčki pommes duchesse, ki sem jih naredila kot prilogo k nečemu, kar sem skuhala za kosilo za mami, ko je prišla iz službe, tam nekje v četrtem ali petem razredu, čips in še nebroj drugih variant. Da štempiljk in lepila iz krompirja sploh ne omenjam.
Potem sem premlevala tisto besedo “ozimnica”, ki je bila v Mercatorjevem mejlu o prvem izzivu za KuhaM, novem Mercatorjevem projektu, o katerem vem le toliko, da sodelujemo nekateri slo kuharski blogerji (koliko nas je, še ne vem), da se bo kuhalo iz stvari, ki nam jih bo Mercator poslal (kako pogosto, tudi ne vem), in da bo to objavljeno tako pri njih kot pri nas. Pa veste toliko, kot vem jaz. 😉 Da nadaljujem … premlevala sem tako tisti stavek, da se bo tema vrtela okoli ozimnice, in razmišljala, kako je vreča krompirja že sama po sebi ozimnica. Pa se mi je posvetilo: ko bi iz krompirja naredila krompirjev pire in bi to lahko kako shranila, potem bi imela dejansko “ozimnico iz krompirja”, iz katere bi lahko potem počela marsikaj. Svaljke, denimo. Ali pa gratinirani pire z baziliko, parmezanom in posušenimi paradižnički (preizkušeno božanski recept). In sem malo poguglala in zvedela, da pire krompir mirno lahko zmrzneš. Super, pa imam svojo “ozimnico iz krompirja”!
In potem sem premlevala besedo izziv. (Opažaš vzorec? ;)) Nič posebno izzivalnega zame ni v svaljkih, gratiniranem pireju ali čipsu, vse to sem že dostikrat naredila. Nekaj novega bi bilo boljše. Pire je zame ena tistih domačih jedi, ki pogrejejo od znoter, čisti comfort food. In strukturno ni tako daleč od kakšnega kostanja. In iz kostanja delajo torte. Vidiš, v katero smer me zanaša? No, to bi moralo biti kristalno jasno že od naslova dalje, ampak vseeno, zavoljo učinka: vidiš, v katero smer me zanaša? 😉 In čokolada je tudi ena taka hrana tolažilka. Pa krompir naj bi ohranjal vlažnost v testu, kar sem se naučila na obisku Pekarne Grosuplje. In prav gotovo ne bo zasenčil čokoladnega okusa, kot kakšna soda bikarbona v sicer sočni (čokoladni) torti. Ja, tebe gledam, Hershyjeva čokoladna torta! 😉 Ko sem potem ugotovila še, da se iz krompirjevega pireja da narediti čokoladne tartufe, pa nihče ne pogrunta, da je notri krompir, je bila zadeva zapečatena.
Naredila bom krompirjevo-čokoladno torto, na vrh bom dala krompirjevo-čokoladno kremo, iz katere bi sicer lahko naredila tudi tartufe (ne vem, če bi se temu smelo reči krompirjevo-čokoladni ganaš :)), samo še filo rabim. Pa sem se spomnila, kako fino gresta skupaj pomaranča in čokolada v jaffa cakes. Dobro, pomarančna marmelada bo torej namazana med oblati krompirjevo-čokoladne torte. Edino ena težavica se je pojavila, pred kratkim sem oba okrogla pekača vrgla v smeti, ker ju je starost že pošteno zmahala, potem sta pa še malo predolgo stala v vodi in sta začela rjaveti. Dobro, bom pa naredila krompirjevo-čokoladni kolač.
In tako sem se lotila dela in nastal je jesenski krompirjevo-čokoladi kolač, tak, ki poboža od znotraj. Naravnost iz hladilnika je testo zbito, na sobni temperaturi pa mehko, čokoladno, čeprav vseeno premalo sočno samo po sebi, kar pa popravi nadsočna pomarančna marmelada. Resno, ta stvar je tako dobra, da bo zagotovo še na sporedu.
Kaj bom naslednjič zagotovo spremenila:
- V pire bom dala več mleka.
- Tudi, če bom pekla v pekaču za šarklje, bom kolač definitivno dvakrat prerezala in namazala z marmelado.
- Uporabila bom dvojno dozo krompirjevo-čokoladne kreme, ki bo narejena iz bolj mazavega pireja, takega z več mleka, glej prvo točko. Krema, ki sem jo naredila sedaj, se je zelo strdila in “posušila”, okus je bil sicer super, ampak strukturno bi mi bilo pa ljubše, ko bi bila zadeva bolj mazava in sočna. Kar pomeni več tekočine, torej več mleka.
- En večer prej bom pripravila pomarančno marmelado, da bo naslednji dan lepo strjena in pripravljena za mazanje.
Kaj bom naslednjič še preizkusila (preigravanja na temo):
- Oblate bom namazala z mešanico ruma in preprostega sladkornega sirupa.
- V samo testo za torto bom dodala kozarec mleka.
- V samo testo za torto bom dodala rum.
- V testo bom dodala še 2 žlici grenkega kakava.
- V testo bom dodala kozarec mleka, rum in 2 žlici kakava.
- Namesto sladkorja bom v testo dala med.
- Postopoma bom zmanjševala vsebnost moke, najprej bom poskusila s 100 grami, potem s 50 grami.
Ozimnični pire, ki je postal krompirjevo-čokoladni kolač, krompirjevo-čokoladna krema, zmrznjen pire in bazilikino-česnovi svaljki:
Sestavine:
- 900 g krompirja
- 20 g masla
- 60 g mleka (naslednjič definitivno 250, kar je približno razmerje mleka na krompir, ki ga ponavadi delam, zdaj me je bilo zaradi vseh preobrazb, ki so čakale pire, strah, da mleka ne sme biti preveč)
- sol
Postopek:
- Krompir olupi, nareži na pb. enake kose in v vreli osoljeni vodi skuhaj do mehkega (pri tem krompirju je to trajalo pol ure).
- Krompir odcedi, mu dodaj maslo, mleko in sol in z metlicami zmiksaj. (Ta trik je zame nov, zanj sem zvedela lani na twitterju in se super obnese, nobenih grudic! :))
Krompirjevo-čokoladni kolač s krompirjevo-čokoladno kremo in pomarančno marmelado
Sestavine za krompirjevo-čokoladno torto (kolač):
- 200 g krompirjevega pireja
- 100 g temne čokolade s 70 % kakava
- 100 g masla
- 4 jajca
- 200 g sladkorja
- žlička vanilije
- ščep soli
- 150 g moke
- 1 pecilni prašek
Postopek za krompirjevo-čokoladno torto (kolač):
- Pečico ogrej na 170 stopinj.
- Čokolado nakoščkaj in jo skupaj z maslom stopi v mikrovalovki (1 minuta) ali mešaj nad ognjem, da se stopi (dlje kot 1 minuta). Dobro premešaj.
- Jajca loči na rumenjake in beljake.
- Iz beljakov in ščepa sladkorja stepi sneg, v katerega postopoma vmešaj sladkor, stepaj do svetleče kreme.
- Krompirjev pire in čokolado-masleno mešanico miksaj kako minuto ali dve, da dobiš mehko, puhasto kremo.
- Dodaj rumenjake in vanilijo in vse skupaj dobro zmiksaj.
- Dodaj dve žlici sladkega snega, moko, pecilni in zmiksaj.
- S tehniko zgibanja dodaj preostali sneg.
- Testo zlij v pomaščen in pomokan pekač.
- Peci na 170 stopinjah 40-50 minut (moja se je pekla 45, ampak ker sem vmes morala dati mulčka spat, jo je iz pečice vzel Nejc, tako da ne vem, ali je bila pri 40 tudi že gotova ali ne.)
Sestavine za krompirjevo-čokoladno kremo:
- 90 g pireja
- 180 g temne čokolade s 70 % kakava
- pol čajne žličke mletih klinčkov
- pol čajne žličke mletega cimeta
- pol čajne žličke vanilije (oz. postrgana četrtina stroka vanilije)
Postopek za krompirjevo-čokoladno kremo:
- Pire krompir najprej dobro zmešaj z vsemi začimbami.
- Čokolado nakoščkaj in stopi v mikrovalovki (30 sekund, premešaj, 30 sekund, premešaj, 30 sekund, premešaj) ali nad vodno kopeljo (malo več kot minutko in pol).
- Stopljeno (in ohlajeno, ampak meni se ni ljubilo čakati) čokolado dobro zmešaj z začinjenim pire krompirjem. (Premaži torto ali pojej kar tako, ker je zadeva nesramno dobra.)
Sestavine za pomarančno marmelado:
- 1 kg pomaranč
- 250 (? pozabila sem tehtati) g želirnega sladkorja
- 1 vrečka želatine
- 50 g hladne vode
Postopek za pomarančno marmelado:
- Pomarančo pripravi tako, da dobiš krhlje brez lupinice, ki jih potem prerežeš na pol. Postopek ima svoje ime, naučila sem se ga od Dyann Bakes, ko je še imela svoj blog, na srečo pa je posnetek še na voljo na njenem youtube-kanalu. Najprej odrežeš oba konca pomaranče, da pomarančo lahko postaviš na desko, potem obrežeš lupino, tako da ne ostane nič belega, potem pa greš z nožem ob lupinici krhlja z obeh strani enega krhlja in tak krhelj brez lupine daš ven.
- Olupljene in razpolovljene krhlje daj v kozico, ostanek od krhljanja pomaranče kar z roko stisni (je še veliko soka tam notri), dodaj želirni sladkor in vse skupaj dobro premešaj.
- Želatino v prahu daj v skodelico hladne vode in počakaj, da nabrekne.
- Pomaranče z želirnim sladkorjem kuhaj deset minut, dodaj hladno nabreklo želatino in vse skupaj dobro premešaj, da se želatina stopi.
- Zadevo ohladi na sobni temperaturi, potem pa daj v hladilnik za čez noč. Naslednji dan bo pred tabo super-sočna pomarančna marmelada, v bistvu je zadeva nekje na pol poti med marmelado in želejem. In je super sočna. Če slučajno še nisem omenila. 😉
Sestava:
- Krompirjevo-čokoladno torto prereži na tri oblate, oblat premaži s pomarančno marmelado, prekrij z drugim oblatom, tudi tega premaži s pomarančno marmelado, prekrij z zadnjim oblatom, tega in stranice torte premaži s krompirjevo-čokoladno kremo. Pusti, da se okusi prepojijo, potem pa uživaj. (Ja, zadeve ni treba postavljati v hladilnik, v bistvu je še bolje, da je ne. Khm, sem ravnokar slučajno odkrila recept za torto, ki ne rabi hladilnika, da je dobra? Sanje poročnih tortopekov, sploh poletnih porok! ;))
ali, kot sem storila sama, ker sem pomarančno marmelado naredila nazadnje in še ni bila strjena, ko je bilo že vse pripravljeno:
- Kolač premaži s čokoladno-krompirjevo kremo in postavi v hladilnik, naslednji dan pa zvrni pomarančno marmelado iz kozice in z njo premaži zgornji del kolača. Preostali del marmelade spravi v lonček in jo ob serviranju torte/kolača namaži po kosu kolača.
Bonus: krompirjevi svaljki z baziliko in česnom
Sestavine:
- pire krompir
- sveža (ali zamrznjena sveža) narezana bazilika
- 1 strok česna
- 15 g masla
- sol
- muškatni orešček
- piment
- 1 jajce
- 2 zvrhani žlici bele moke
Postopek:
- Maslo na drobno nareži in prepraži na maslu, toliko, da malo porjavi.
- Pire krompir, baziliko, muškatni orešček, piment (obojega za kako noževo konico), sol, prepražen česen zmešaj z vilico, dodaj jajce in moko in spet zmešaj, da dobiš mehko testo.
- Desko dobro pomokaj in oblikuj svaljke. (Sama sem se začela igrati in sem hotela narediti kroglice, potem pa je nekdo rabil menjavo pleničke in sem kar na hitro kačo testa narezala in koščke malo poteptala.) Vse skupaj za nekaj ur postavi v zamrzovalnik, potem pa, ko so svaljki zamrznjeni, predeni v vrečko in spravi nazaj v zamrzovalnik.
- Ko svaljke rabiš, pripravi slan krop, vanj vrzi svaljke naravnost iz zamrzovalnika, ko svaljki priplavajo na površje, so pripravljeni za, kot pravi moj mali, njam njam.
Takole pa je videti pire, ki je kar tak, ozimničen, pristal v zamrzovalniku.
Še 9 kg krompirja mi je ostalo. Veliko večino čaka pirejasta usoda, glede na to, da lahko potem iz pireja naredim, no, samo in preprosto pire kot prilogo, ali pa svaljke, češpljeve ali marelične cmoke, gratiniran pire z dodatki, pommes duchesse, da čokoladne torte in čokoladnih tartufov niti ne omenjam, iz nekaj krompirjev pa bova s Hufnejem naredila štempiljke in lepilo. Ker mali res rad paca, tako z barvami kot v kuhinji. Mercator, hvala za izziv! In krompir. 🙂
No, super, mnislim, da sem pravkar odkrila nekakšno vegansko različico ganašeja. Svetovna ideja, tole s pirejem in čokolado. Definitivno preizkusim! Hvala :))
Keltika, ja, če uporabiš nemleko, gotovo! 🙂 Sicer pa, če namesto sladke smetane uporabiš kokosovo mleko, dobiš prav tako veganski ganaš, pa po okusu ni prav nobene razlike med tem s kokosovim mlekom in tistim s smetano, večkrat preizkušeno, ker imam prijateljico, ki je alergična na mleko. 🙂
Maja, kako pa kokosovo mleko pripraviš do tega, da je čvrsto kot smetana? Tisto smetano, ki se naredi pri vrhu sem že poskusila stepati, pa ni nič ratalo 🙁
A, ne, stepala ga pa nisem, samo do te točke sem prišla, do kreme kot za tartufe: http://huferka.dulmin.si/2009/11/17/cokoladni-tartufi/ (namesto sladke smetane daš isto količino kokosovega mleka) Mogoče bi se dalo, ko bi bilo fino ohlajeno, stepati, ampak še nisem poskusila, tako da ne vem zagotovo. Bom enkrat sprobala. 🙂
Drugače se pa da tudi kokosov mleko stepsti, samo je malo daljši postopek, rabiš več konzerv polnomastnega kokosovega mleka, ki morajo stati v hladilniku en dan, potem pa pobereš trdi del (smetano) dol, medtem ko kokosovo vodo odliješ in uporabiš v kakšnem drugem receptu. Pa takoj stepeš, mora biti hladno, če imaš kovinsko posodo za stepanje, je fino, da tudi to ohladiš. Več si lahko prebereš tukajle: http://www.pinterest.com/pin/171066485821854289/ Je pa takoj za pojest, če daš to v torto in v hladilnik, bo postalo spet trdo, kot je bilo pred stepanjem.
Lahko pa tudi ne ločuješ smetane od mleka, ampak v vsakem primeru moraš pa postaviti v hladilnik za en dan, da je res hladno. Videla sem recepte za čokoladno peno (mousse) s kokosovim mlekom, samo so s kakavom, ne s čokolado narejeni. http://kojo-designs.com/2013/02/coconut-chocolate-mousse-quite-possibly-the-worlds-best-dessert/
Pingback: Sobotno kosilo | Huferka