Ko sem zdajle malo urejala nepospravljene fotke hrane v datoteke (tiramisu, afriška enolončnica, kaj je bilo to … aa, lazanja, u, glej, pa poširane hruške!), sem naletela na tole Cezarjevo solato … ali rajši Ceasarjevo solato?, glede na to, da solata nima veze s Cezarjem oz. Kajsarjem, kot so ga klicali zaživa (*intermezzo* Caesar: ae se je v stari latinščini, za časa Cezarjevega življenja torej, izgovarjal kot aj, šele kasneje kot e, c je bil takrat k pred katerim koli samoglasnikom, medsamoglasniški s pa še ni bil z … iz starolatinske izgovorjave je tudi nemška beseda za cesarja … zaguljenemu izpitu navkljub je bilo fino imeti Benedika za latinščino! No, v bistvu je bilo tudi zaradi zaguljenega izpita fino imeti Benedika, dva tedna pred izpitom v pozni jeseni sama v počitniški hiši v Piranu, sonce, dež, burja, mala tržnica, dagnje v buzari in učenje v knjižnici in na skalah ob morju. Orfeja in Evridiko in tisti strašno lepi opis moči njegove glasbe bom za vedno povezovala z zbiranjem večernih oblakov in butanjem valov. Bralska slast ob latinščini … generacije romanistov za nami, lahko se imate za prikrajšane! *konec intermezza*), ampak s Ceasarjem Cardinijem, ki naj bi si izmislil recept pred skoraj devetdesetimi leti.
Tale recept je minimalno (suhi namesto svežega rožmarina, puran namesto piščanca, francoske štruce namesto čabate in zaradi okusa in barve dodani češnjevi paradižniki) prirejena verzija iz Jamiejeve zakladnice. Jamie je namreč naredil aplikacijo za iPhone, Jamie Oliver 20 minute meals. Tako malo po malem, kot se je spreminjala izgovorjava latinščine, se spreminja tudi recept. 😉 Kaže, da ljudje v imenu udobnosti radi malo potvikamo stvari, pa naj gre za lažji izgovor ali za sestavine, ki so pri roki.
Zdaj pa k odlični solati … vsaj takrat smo se štirje jedci strinjali, da je res taka. 😀
Puranja Cezarjeva solata (za 4 osebe)
sestavine:
- 500 g puranjih prsi
- 12 režnjev prekajene slanine (ali kakšne prekajene salame)
- 1 francoska štruca
- žlica posušenega rožmarina
- 2 glavi solate
- 200 g češnjevih paradižnikov
- 2 stroka česna
- 8 filetov slanih inčunov
- 1 limona
- 75 g sveže naribanega parmezana
- 1 žlica kisle smetane (oz. bogatejše creme fraiche)
- olivno olje
- sol
- poper
(Klikni na sliko za večjo različico.)
postopek:
- Ponev postavi na srednjo vročino.
- Purana nareži na koščke, te pa predaj v skledo in jih posoli, popopraj in prelij z malo olivnega olja. Vse skupaj dobro premešaj, da so vsi koščki enakomerno prekriti.
- Purana in prekajeno slanino flikni na vročo ponev in počasi peci 10 minut. Vsake toliko premešaj.
- Medtem, ko se meso peče, obreži skorjo s francoske štruce in štruco nareži na palec velike kose.
- Narezani kruh in rožmarin dodaj k puranu in vse dobro premešaj, da olje z dna ponve prekrije kruh. Vse skupaj še malo posoli in poopraj.
- Vse skupaj naj se cmari še toliko časa, da je kruh popečen, slanina hrustljava in da je puran popolnoma spečen.
- Solato nareži na 1 cm debele kose, dobro jo operi in osuši.
- Paradižnike operi in prereži na pol.
- Naribaj lupinico dveh limon.
- Česen, inčune in limonino lupinico daj v možnar in udrihaj po vseh treh, dokler ne dobiš dokaj enakomerne paste.
- Obe limoni ožemi. Sok limon prelij v merilno posodo in mu dodaj 3-krat toliko olivnega olja.
- Temu dodaj kislo smetano, pol naribanega parmezana (drugo polovico kasneje uporabiš za posip … lahko pa dodaš ves parmezan naenkrat, tako sem naredila tudi jaz), inčunovo pasto, sol in poper po okusu, nato pa vse z metlico zmešaj.
- V veliko skledo daj pečenega purana s kruhom in slanino, vse prelij s prelivom, dobro premešaj, nato dodaj zeleno solato in paradižnike in vse skupaj še enkrat dobro premešaj (kar z (umitimi!) rokami).
- Solato razdeli na 4 krožnike (potresi s sveže naribanim parmezanom, če nisi že vsega dal v preliv) in dober tek!